jak bezpiecznie korzystać z banku

Jak bezpiecznie korzystać z karty i konta bankowego?

Wraz z rozwojem bankowości internetowej, coraz więcej, a czasami nawet wszystkie czynności bankowe możemy wykonywać w dowolnym miejscu – poprzez Internet lub za pomocą telefonu. Jest to wielkie udogodnienie, ale może też być ryzykiem. Czasami podawane są informacje o atakach hakerskich, kradzieżach danych i innych zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem online. Trzeba jednak podkreślić, że większość takich ryzyk generujemy my sami, poprzez nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z konta i karty. Aby wyeliminować większość zagrożeń kradzieży pieniędzy, danych lub innych zagrożeń wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Zobacz także: Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bezpiecznie?

  1. Chroń swoje dane do logowania.

Dla cyberprzestępców najłatwiejszym sposobem na zdobycie Twoich danych jest sytuacja, w której sam je podajesz jak na tacy (Phishing). Najczęstszym sposobem jest wysyłanie maili lub smsów z informacjami wyglądającymi jak pochodzące od banku z prośbą o zalogowanie. Mogą to być np. komunikaty o zablokowaniu konta i możliwości jego odblokowanie na stronie do której został wysłany linka. Pamiętaj, żeby nigdy nie wpisywać swojego numeru klienta i hasła na żadnej innej stronie niż strona Twojego banku.

Zawsze przed zalogowaniem sprawdź, czy adres w oknie przeglądarki to adres strony Twojego banku, czy jest certyfikat bezpieczeństwa (ikonka obok adresu). Nie loguj się także, jeśli nie musisz z nieznanych i niepewnych komputerów (takich do których ma dostęp dużo ludzi).

Pamiętaj też, że bank nigdy nie prosi ani nie będzie Ciebie prosił o podanie numeru klienta i hasła poprzez maila, smsa lub telefon.

  1. Utwórz bezpieczne hasło

Hasła trzeba pilnować (punkt 1), ale trzeba się także upewnić, że jest ono bezpieczne. W innym przypadku hakerzy mogą próbować je złamać. Utwórz hasło zawierające małe i duże litery oraz cyfry i znaki specjalne (kropki, podkreślenia, itd.). I oczywiście je zapamiętaj J

  1. Chroń dane swojej karty płatniczej przy płatnościach online

Jeśli płacisz kartą przez Internet, wiesz, że podajesz w oknie przeglądarki wszystkie dane niezbędne do płatności nią – numer, Twoje imię i nazwisko, datę ważności i kod CVV2 lubCVC2. Dlatego wpisujące te dane upewnij się, że strona jest godna zaufania – należy do sklepu, w którym rzeczywiście coś kupujesz. Zamiast płatności kartą możesz też zazwyczaj (w polskich sklepach) wybrać opcję płatności poprzez link. Jest to bezpieczniejsza wersja – upewnij się tylko, że operator płatności (PayU, Przelewy24, Tpay, dotpay itd.) przekierował Cię na stronę banku.

Alternatywnie możesz też mieć swoje dodatkowe konto do płatności online. Przelewaj na nie tylko tyle ile potrzebujesz na bieżące płatności online. W razie kradzieży danych nie stracisz wszystkich swoich pieniędzy, a tylko niewielką ich część.

  1. Chroń swój numer PIN

Wybierając swój PIN unikaj najprostszych kombinacji (1234, 1111 itp.) i przede wszystkim naucz się go na pamięć – w szczególności nie zapisuj sobie na karteczce trzymanej w portfelu J

Nie udostępniaj kodu PIN nikomu – może ty być uznane przez bank za rażące niedbalstwo i stracisz ochronę w razie kradzieży karty (ochrona do momentu zastrzeżenia – więcej na ten temat w tym wpisie).

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.