blik

Co to jest BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych umożliwiający dokonywanie płatności w sklepach, wypłacanie gotówki w bankomatach i dokonywanie płatności w Internecie. Do dokonywania transakcji BLIKiem konieczne jest posiadanie konta w banku uczestniczącym w systemie oraz zainstalowanie na swoim smartfonie aplikacji mobilnej tego banku.

Skąd się wziął BLIK?

BLIK to wspólna inicjatywa kilku największych banków w Polsce (PKO BP, Alior, Millennium, ING, BZ WBK, mBank, Getin) w ramach której powołano spółkę – Polski Standard Płatności SA. Celem tej inicjatywy jest wdrożenie własnego sytemu płatności, alternatywnego do klasycznych płatności kartami (zdominowanego przez Visa i Mastercard). System powstał w 2013 r. i od tego czasy intensywnie zwiększa popularność.

Efekty promocji można zauważyć w niektórych bankach, które promują bankowość mobilną (np. lokaty mobilne w Millennium) lub dodatkowo promują płatności BLIKiem (moneyback częściowo tylko od transakcji BLIKiem w mBanku). BLIK udało się spopularyzować na tyle, że można nim płacić już w bardzo wielu sklepach (w tym np. na stacjach Orlenu) i bankomatach (Euronet) oraz płacić w systemach operatorów płatności internetowych (Dotpay, Przelewy24).

Jak działa BLIK?

W systemie BLIK transakcja jest realizowana pomiędzy aktywną aplikacją mobilną w Twoim telefonie, a terminalem w sklepie, punkcie usługowym obsługiwanym przez agenta rozliczeniowego. Zamiast terminala może być też wykorzystany bankomat, maszyna samoobsługowa (np. biletomat) lub sklep internetowy.

Podstawowym mechanizmem weryfikacji transakcji w systemie BLIK są jednorazowe kody generowane w aplikacji mobilnej w smartfonie klienta. Kody składają się z 6 cyfr i są ważne przez 2 minuty. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś podejrzy nasz kod, nie zdąży go wykorzystać. Kod wpisuje się w terminalu w kasie sklepu lub w bankomacie i zatwierdza w swoim telefonie.

Aby korzystać z systemu BLIK na swoim smartfonie, należy być Klientem bankowości mobilnej jednego z banków uczestniczących w systemie. Użytkownik może korzystać z BLIKA, będąc Klientem i korzystając z aplikacji mobilnych więcej niż jednego banku partnerskiego.

Więcej na temat sposobów rozliczenia BLIK, możesz przeczytać na stronie Polskiego Standardu Płatności – spółki prowadzącej system – http://www.polskistandardplatnosci.pl/.

Przelewy na telefon

Od niedawna, za pomocą BLIK można też dokonywać przelewów nie znając numeru konta osoby, do której przelewamy (przelewy na numer telefonu.). Istotnym wymogiem jest tylko, aby osoba ta miała rachunek powiązany z numerem telefonu (może to zrobić w swojej aplikacji mobilnej). Po takim powiązaniu, będziesz mógł ze swojej aplikacji wysłać przelew bezpośrednio na numer telefonu tej osoby. Jest to dość nowe, ale bardzo nowoczesne i potencjalnie wygodne rozwiązanie. JEśli się rozpowszechni – dużo osób powiąże swoje konta z numerami telefonu, może bardzo ułątwić codzienne rozliczenia np. ze znajomymi.

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.