moneyback

Co to jest moneyback?

Przeglądając oferty kont osobistych w różnych bankach, z pewnością spotkałeś się z hasłem moneyback. Co to jest, jak to działa i dlaczego? O tym przeczytasz w tym artykule.

Co to jest moneyback?

Moneyback to nazwa programów premiowych, w ramach których banki zwracają część wydatków wykonanych kartą debetową lub kredytową. Programy te są skonstruowane w ten sposób, że banki zwracają określony procent od wydatków daną kartą – najczęściej w okolicach 2-5%.  Wartość zwrotu jest najczęściej ograniczona do pewnego limitu w ramach miesiąca. Po zakończeniu miesiąca, najczęściej to połowy kolejnego, banki sumują wydatki i przelewają premię w ramach moneyback na Twoje konto.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Procent – Oczywiście im większy tym lepiej.
  2. Limit kwotowy – Koniecznie trzeba sprawdzić jaki jest maksymalna kwota jaką miesięcznie można uzyskać. Przykładowo, program w którym
  3. Limit czasowy – jako promocja, większość programów moneyback jest ograniczona w czasie. Sprawdź przez ile miesięcy będzie mógł korzystać z tej promocji – najczęściej jest to 6 miesięcy, chociaż są także programy bez określonego czasu trwania.
  4. Kody akceptantów – Nie wszystkie wydatki kartą są kwalifikowane do programów moneyback. Najczęściej są ograniczone to wszelkich wydatków poza usługami finansowymi, hazardem, bukmacherką itd. Są jednak także programy, które zaliczają np. tylko wydatki na sport, rekreację, rozrywkę.
  5. Dodatkowe warunki – czasami banki formułują warunki dodatkowe, których spełnienie jest niezbędne do skorzystania z promocji. Może to być np. konieczność wydania określonej kwoty, spełnienie warunków bezpłatności konta itd.

Zobacz także: http://finansepolaka.pl/na-co-zwrocic-uwage-zakladajac-konto-osobiste/

Dlaczego banki oferują moneyback?

Podstawowy powód jest oczywisty. Dzięki programom moneyback starają się zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty. A dlaczego wybierają akurat taki sposób promocji? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, wymuszając duże i częste płatności kartą, zachęcają klienta, żeby właśnie to konto było jego podstawowym. Najlepiej, żeby wpływało na nie wynagrodzenie. Mają wtedy takiego klienta najbliżej siebie i łatwiej zaoferować mu dodatkowe usług.  Ponadto, żeby móc płacić kartą debetową, trzeba utrzymywać bufor płynności na danym koncie. Dla banku są to środki pozyskane za darmo, dzięki czemu może on zwiększać akcję kredytową (więcej na ten temat tutaj – link do str_gł do separatora).

Po drugie, za każdą transakcję kartą banki dostają niewielką opłatę – tzw. interchange. Obecnie wynosi ona maksymalnie 0,2% wartości transakcji, jednak historycznie było to znacznie więcej. Dlatego bankom zależało na promocji korzystania z kart, a także łatwiej było się podzielić z klientem częścią tej opłaty.

Więcej na ten temat moneyback, a przede wszystkim ranking obecnych ofert moneyback znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.