numer rachunku bankowego

Numer rachunku bankowego – co oznaczają te liczby?

Zastanawiałeś się kiedyś co się składa na numer rachunku bankowego i co oznaczają poszczególne liczby? Chcesz sprawdzić w jakim banku jest dany rachunek tylko znając jego numer? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące numeru rachunku bankowego.

NRB – Numer Rachunku Bankowego

numer rachunku bankowego

Źródło: npb.pl

NRB to polski standard zapisu numerów rachunków bankowych przyjęty w 2004 r. Składa się on z 26 cyfr, podzielonych na 3 grupy:

  1. Pierwsze 2 cyfry to tzw. liczby kontrolne. Są one zależne od pozostałych liczb, a służą do weryfikowania poprawności rachunku – pomagają w wykryciu błędnego numeru. Algorytm do identyfikacji błędnego numeru jest najczęściej zaimplementowany w systemach bankowych na etapie wysyłania przelewu.
  2. Następne 8 cyfr to liczb stanowiące oznaczenie jednostki bankowej, w której jest dane konto. Pierwsze 3 (czasami 4 – dla banków spółdzielczych) cyfry stanowią oznaczenie banku, banku spółdzielczego lub oddziału zagranicznego banku. Kolejne 5 (lub 4) służą do oznaczenia konkretnej jednostki banku – najczęściej jego oddziału.
  3. Pozostałe 16 cyfr to właściwe oznaczenie numeru rachunku danego klienta.

IBAN

IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy standard rachunku bankowego. Jest wykorzystywany w przelewach zagranicznych (w tabelach opłat i prowizji banków często jako przelew SEPA – w euro na terenie UE, Norwegii i Szwajcarii).

Dla polskich rachunków IBAN ma bardzo prostą konstrukcję. Jest to oznaczenie kraju „PL” i numer rachunki taki sam jak NRB opisany powyżej.

SWIFT

Dodatkowo przy niektórych usługach płatności międzynarodowych (np. Skrill) niezbędne jest podanie kodu SWIFT dla danego banku. Jest to oznaczenie identyfikujące bank na potrzeby rozliczania transakcji międzynarodowych. Znajdziesz ten numer na stronie swojego banku.

Jak zidentyfikować w jakim banku jest dane konto?

Na szczęście jest to bardzo łatwe J wystarczy wejść na stronę Narodowego Banku Polskiego, który udostępnił wyszukiwarkę numerów bankowych – http://www.ewib.nbp.pl/.

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.