polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty – co to jest?

Polecenie zapłaty (direct debit) to jedna z usług płatniczych, pozwalające na wygodne regulowanie powtarzających się płatności. W szczególności może być ona przydatna do regulowania rachunków za telefon, czynsz lub energię elektryczną. Przede wszystkim dzięki poleceniu zapłaty minimalizujesz ryzyko, że zapomnisz o jakiejś płatności. Nie musisz także tracić czasu na comiesięczne zlecanie przelewu.

Poprzez polecenie zapłaty możesz także regulować płatności za osoby trzecie (np. członków rodziny). Niezbędne jest tylko podanie na zgodzie odpowiedniego numeru identyfikacyjnego klienta, za którego jest dokonywana płatność.

Jak to działa?

Oczywiście trzeba w ogóle ustanowić usługę polecenia zapłaty. Wymaga to wyrażenia zgody i złożenia wniosku. Znajdziesz je najczęściej na stronie lub w oddziale wierzyciela – firmy telekomunikacyjnej, energetycznej itd. Musi być to firma akceptowana przez Twój bank. Potem, cały mechanizm działa bardzo łatwo:

Na początek, wierzyciel wysyła do Ciebie rachunek, a do banku informację o zainicjowaniu polecenia zapłaty. Następnie, bank przelewa do wierzyciela kwotę wynikającą z rachunku i prezentuje informację na Twoim koncie w systemie bankowym. Możesz wtedy sprawdzić czy kwota na rachunku jest poprawna i czy odpowiednia kwota została pobrana. Jeśli zidentyfikujesz jakiś błąd – możesz anulować płatność.

Oczywiście musisz pilnować, żeby środki niezbędne do wykonania płatności były na koncie. W innym przypadku bank nie będzie miał z czego dokonać płatności.

Czy to jest bezpieczne?

Twoje interesy są w pełni zabezpieczone. Po pierwsze, w ciągu 56 dni od każdej płatności (chyba, że „jesteś firmą”, wtedy tylko 5 dni) masz prawo odwołania każdej płatności bez podania przyczyn. Jeśli złożysz taki wniosek, wierzyciel (z gwarancją od banku) musi zwrócić Ci całą kwotę. Oczywiście nie spowoduje to, że nie będziesz musiał zapłacić rachunku, ale w razie pomyłki co do kwoty, będziesz miał czas na wyjaśnienie. Dla porównania, zwykłego przelewu nie można tak wycofać.

Warto też podkreślić, że polecenie zapłaty jest usługą płatniczą regulowaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.

Zobacz także: jak wybrać bank?