polecenie zapłaty 2

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe – czy warto?

Z pewnością analizując różne oferty kont bankowych natrafiłeś w różnych cennikach i regulaminach na pozycje jak zlecenie stałe (lub przelew cykliczny) i polecenie zapłaty (co to jest polecenie zapłaty przeczytasz tutaj). Są to rozwiązania ułatwiające regulację niektórych powtarzających się płatności – najczęściej rachunków za media, czynsz, ale też np. kieszonkowego.

Najczęściej ustanowienie takiego zlecenie lub polecenia jest obciążone symboliczną opłatą, chociaż są też oferty, w których jest to bezpłatne. Skoro tak, to warto wiedzieć za co się płaci i czy warto?

Wariant I – bez polecenia zapłaty lub zlecenia stałego

Jeśli nie korzystasz z tych usług, jesteś skazany na zwykłe przelewy internetowe. Oczywiście możesz też płacić rachunki na poczcie, ale wiadomo – to nie jest najszybsze rozwiązanie delikatnie mówiąc. J W takim wariancie po prostu co miesiąc musisz pamiętać i przysiąść do konta, żeby zlecić wszystkie opłaty. Jest to rozwiązanie, które zapewnia największą kontrola nad Twoimi wydatkami. Wręcz aż za dużą, bo jednak musisz spędzić nad nim trochę czasu J

Wariant II – Polecenie zapłaty

Trzeba zaznaczyć, że z polecenia zapłaty nie zawsze można skorzystać. Przede wszystkim takie rozwiązanie musi udostępniać wierzyciel . Najczęściej nie ma z tym problemu. Takie rozwiązanie chętnie oferują wszystkie firmy telekomunikacyjne czy energetyczne. Nie zawsze jednak jest to możliwe – np. w przypadku niektórych spółdzielni mieszkaniowych.

Polecenie zapłaty to najlepsze rozwiązanie, jeśli masz dużo różnych rachunków, w których kwoty minimalnie się zmieniają – np. opłaty za energię lub gaz. Z drugiej strony, jeśli lubisz mieć pełną kontrolę nad swoimi wydatkami, może lepiej zlecać przelewy osobno. Korzystając z polecenia przelewu łatwiej przegapić jaką kwotę co kosztowało w danym okresie.

Wariant III – Zlecenie stałe

Jeśli nie można skorzystać z polecenia zapłaty, warto rozważyć zlecenie stałe. Jest to idealne rozwiązanie jeśli kwota jest zawsze taka sama. Oczywiście z drugiej strony, musi taka być, żeby w ogóle skorzystać z tej usługi J

Zlecenie stałe to świetne rozwiązanie do pilnowania oszczędzania. Wystarczy ustanowić przelew stałej kwoty na konto oszczędnościowe. Wtedy w każdym miesiącu będzie łatwiej przestrzegać swoich celów oszczędnościowych.

Wnioski

Biorąc pod uwagę, że nawet w najbardziej chciwych bankach ustanowienie poleceni a zapłaty lub przelewu cyklicznego kosztuje 1-2 PLN, warto zaoszczędzić trochę czasu i skorzystać z wariantu II lub III. Z drugiej strony,

Co więcej, jeśli lubisz mieć pełną kontrolę nad swoimi wydatkami, zlecając każdy przelew osobno, najlepiej je przeanalizujesz. Pamiętaj tylko – czas to pieniądz.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie o poleceniu zapłaty.

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.