jak wybrać konto

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Oferta kont bankowych, nawet tych prawie zupełnie darmowych jest bardzo szeroka. Każde konto ma jakieś zalety i delikatnie skrywane w reklamie minusy. Czasami zakres bankomatów, z których można pobierać pieniądze bez opłat jest bardzo szeroki, a czasem zupełnie nie. Czasami karta do konta jest z moneybackiem (co to jest moneyback?), a czasami bez. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Proponujemy uporządkować sobie ten proces wyboru zgodnie z poniższymi krokami.

Krok 1 – Jakie elementy oferty są dla mnie istotne?

Jak wiesz, nawet przy darmowych kontach (czyli takich, w których podstawowe usługi są bezpłatne) niektóre usługi mogą być płatne. Poza tym, w zależności od ustaleń w kroku 2, może okazać się, że warto skorzystać też z konta teoretycznie płatnego (bo okaże się, że spełniasz warunki bezpłatności). Dlatego wybierając konto, trzeba dobrze przeanalizować swoje potrzeby. Odpowiedz sobie na poniższe pytania.

  1. Kiedy ostatnio byłem w oddziale banku i w jakim celu?

Jeśli nie odwiedzasz oddziału w celu dokonywania czynności bankowych (i słusznie!) to ta część tabeli opłat w ogóle Cię nie będzie interesować.

  1. Ile miesięcznie wydaję kartą?

Jeśli płacisz dużo kartą, to po pierwsze w wielu bankach będziesz zwolniony z opłat za prowadzenie konta i obsługę karty. Po drugie w niektórych, możesz skorzystać z oferty moneyback i otrzymywać zwrot części poniesionych wydatków.

  1. Jak często korzystam z bankomatów?

Jeśli rzadko lub bardzo rzadko korzystasz z bankomatów, nie ma co dawać się skusić na oferty bankomatów wszędzie za darmo. Najczęściej wtedy banki pobierają opłaty w innych miejscach, a z takiej oferty i tak nie skorzystasz zbyt wiele.

Natomiast jeśli dużo podróżujesz, często posługujesz się gotówką albo po prostu nie masz bankomatu swojego banku nigdzie po drodze, lepsze będą oferty z bankomatami za darmo.

  1. Czy to będzie moje konto podstawowe czy dodatkowe?

Jeśli planujesz założenia konta, które będzie Twoim centrum finansów. M.in. przekierujesz na nie swoje główne wpływy (np. z tytułu wynagrodzenia), oferta kont, które będą dla Ciebie darmowe może  być dość szeroka. Banki obecnie bardzo lubią jak klienci kierują na dane konto swoje wynagrodzenie i są skłonne dać im naprawdę korzystne warunki.

Krok 2 – Jakie konta mam do wyboru?

Jeśli masz już odpowiedzi na powyższe pytania, jesteś gotowy do analizy ofert. W szczególności jeśli Twoja odpowiedź na pytanie 4 była twierdząca, lub dużo płacisz kartą (pytanie 2), jesteś bardzo pożądanym klientem dla większości banków. W takiej sytuacji możesz skorzystać z pełnego rankingu kont bankowych dostępnego tutaj. Pamiętaj, że jeśli już masz konto, ale chciałbyś zmienić bank, możesz skorzystać z procedury przeniesienie konta (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule).

Ponadto więcej informacji na temat wyboru najlepszego konta bankowego znajdziesz w tym poradniku.

Jeśli chcesz założyć darmowe konto bankowe – wejdź na ranking kont osobistych.